Tradycje modelarskie miasta Nowa Dęba sięgają lat 1960-tych. W krótkiej historii miasta modelarnie, zachowując częściowo wspólny trzon osobowy, powstawały pod szyldami różnych instytucji. Ostatecznie działalność modelarska w mieście, z braku wsparcia organizacji publicznych, rozproszyła się. Modele były budowane w zaciszu 'domowych' modelarni. Indywidualne kolekcje powiększały się z każdym rokiem.
W listopadzie 2009 roku na mocy umowy pomiędzy Samorządowym Ośrodkiem Kultury a TKP RATUSZ, powstała, w budynku SOK, pracownia modelarska nosząca nazwę "Modelarnia Ratuszowa". Inauguracja działalności połączona była z wystawą modeli - lotniczych, kolejowych i samochodowych. Od tego momentu Modelarnia Ratuszowa rozpoczęła zorganizowaną i otwartą dla wszystkich zainteresowanych działalność jako oferta regularnych zajęć dla młodzieży.
Niedługo później świeżo zawiązana grupa odwiedziła Targi Modelarskie "Hobby" w Poznaniu. W ramach Obchodów 50-lecia Praw Miejskich Nowej Dęby TKP wraz z SOK zorganizowało piknik lotniczy na nowodębskim stadionie piłkarskim SOSiR. Gościnnie wystąpili: zespół F2 z Wierzawic, Modelarnia Lotnicza SDK Mielec oraz piloci modeli śmigłowców z Tarnobrzega. Młodzież z Modelarni Ratuszowej była zabierana przez instruktora Janusza Mroczka oraz Jacka Dudę na liczne imprezy lotnicze oraz treningi: na lotnisko w Turbi, Bezmiechowej i Werynii (korzystając z życzliwości Kolbuszowskiego Klubu Modelarskiego), na coroczne pikniki modelarskie "Latać każdy może" w Kraśniku, wycieczkę - do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.
W listopadzie 2015 r., decyzją Dyrektora SOK w Nowej Dębie, nastąpiło jednostronne wypowiedzenie umowy współpracy. W konsekwencji Towarzystwo wycofało swój sprzęt oraz modele z pracowni, a sama modelarnia przy SOK straciła tytuł "Ratuszowa". Przy SOK pozostali instruktorzy - panowie Janusz Mroczek i Bogdan Stochla, z którymi wspólnie pracowaliśmy do chwili wypowiedzenia umowy.
Nie jest naszym zamiarem zawłaszczanie historii nowodębskiego modelarstwa jednakże nie są nam obojętne nasze stowarzyszeniowe barwy i odznaki. Dostaliśmy swój modelarski czas i miejsce. Chcemy go zagospodarować najlepiej, jak potrafimy. Strona ta jest swego rodzaju dokumentacją prezentującą nasze modelarskie osiągnięcia. Chcemy pokazać, że chociaż organizacje, nazwy i ludzie zmieniają się na przestrzeni lat, to samo modelarstwo i pasja, z jaką oddajemy się tej dziedzinie, pozostaje niezmienna.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w tej przygodzie.
Jacek Duda, Jacek Lubera, Hubert Wilk.